facebook noimage

WESTVLETEREN


Rádi bychom vám vyprávěli příběh, který je skutečný. Příběh o pivech Westvleteren, která se vaří a prodávají v belgickém klášteře Saint Sixtus Abbey. Když přijedete na místo zváné In de Vrede a chcete si dát pivo, máte na výběr ze tří kousků:

Asi nemusíme psát, že všechna tři trapistická piva jsou jedinečným zážitkem. Pochopitelně se nabízí otázka proč? Spočívá to v jejich historii a značce. Značka “Trappist” je právně chráněna a smí se užívat pouze pro piva vařená mnichy v klášterech. V Belgii je šest klášterů, které tuto značku smějí užívat a které poznáte podle příslušného loga. Jsou to Achel, Chimay, Orval, Rochefort, Westmalle a Westvleteren.

To máme ve stručnosti něco málo o degustaci přímo na místě činu. Dále existuje možnost koupit si Trappist Westvleteren sebou. Přijeďte opět do kláštera a pokud budete mít štěstí a vystojíte frontu jak na banány, můžete si odvézt 2 krabice po šesti pivech na osobu. Dalším způsobem, jak se k pivu dostat je, zkusit zarezervovat zmíněné omezené množství piv telefonicky na lince, která je však neustále obsazená nebo z důvodu vytíženosti Vám to nikdo nezvedá. Prostě chce to trpělivost a taky trochu toho štěstíčka. K tomu všemu je potřeba znát i registrační značku svého vozidla, protože počet piv na prodej je nejen omezený na osobu, ale také na vozidlo. Celkově to tedy znamená, že si můžete dopřát pouze 2 krabice po šesti pivech. A za 60 dní můžete tento proces celý opakovat. Prostě nářez. No a poslední způsob, jak pivo ochutnat, jsou různé aukce, pivotéky a restaurace, kde tento velmi omezený artikl v počtu pár kousků je občas k dostání. Momentálně například u nás. Prostě jedná se o piva, která nejsou určena pro stálý komerční prodej, ale pouze pro osobní odběr v klášteře.

Jistě už chápete celou tu auru kolem Westvleterenu. Nejen, že se jedná o absolutně skvostná, vynikající, a já nevím jak výstižněji tato piva ještě popsat, ale také jsou vzácná, velmi poptávaná a zároveň těžko dostupná. Takže pokud patříte k těm šťastným a dostane se Vám toto pivo do rukou, pořádně si ho užijte.

Na zdraví.


obrazek-WESTVLETEREN