facebook noimage

Rádi bychom vás upozornili, že dodržujeme veškerá aktuální hygienická opatření, která jsou důležitá pro vaší i naší ochranu zdraví. Kvůli vašemu bezpečí využíváme bezkontaktní nabídky našeho barového menu pomocí QR kódu.

Děkujeme za pochopení a věříme, že to společně zvládneme

Belgian IPA

Belgická Ipa je inspirovaná americkou Ipou a Double Ipou. V dnešní době stále víc belgických pivovarů vaří chmelová, světle zbarvená piva pro americký trh (Chouffe & Urthel). Naproti tomu dochází i k nárůstu výroby belgické Ipy vařené v amerických pivovarech. Pro belgické pivaře obecně platí, že belgické Ipy jsou příliš chmelené.

Pro výrobu jsou používány různé slady, ale piva tohoto stylu jsou dokončeny kmeny belgických kvasnic a použitý chmel je většinou americký. Na rozdíl od amerického stylu v belgické variantě obvykle najdete výraznější hořkost se suchou hranou, která má blízko k Ipě křížené se stylem Tripel. Obsah alkoholu bývá poměrně vysoký. Většinou není Ipa příliš jasné barvy. Má vynikající retenci, fantastickou rozvlněnou hlavu, která z části, i díky použitému chmelu, opravdu fascinuje.

Belgická IPA je pivní styl, který stále prochází obrovským vývojem.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 6,0 - 12,0%

Belgian Pale Ale

Belgický Pale, který se pije na belgické pivovarnické scéně byl původně uvařen, aby konkuroval pivu Pils během druhé světové války. Liší se od ostatních regionálních odrůd světlého piva tím, že je tradičně méně hořký, s použitím staršího chmele pro jemné chmelové doznívání. Pyšní se nasládlou chutí se sladovými podtóny. Pale by měl být řádně dekantován, přičemž kvasnice zůstávají na dně láhve. Takto bude prezentována jeho vynikající barevná škála od světle slámově žluté až po jantarovou barvu. Většina je korunována hustou, krémově bílou, hutnou pěnou. Chutě a vůně se liší. Některé mají přirozený charakter z kvasnic a chmele, zatímco další jsou spíše kořeněné.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 4,0 - 7,0%

Belgian Strong Pale Ale (Golden Ale)

Stejně jako Belgian Pale Ale, je i jeho silnější verze světlé až zlaté barvy. Co je však odlišuje, je mnohem vyšší obsah alkoholu. Očekávejte silné, komlexní pivo s jemnou kulatou chutí a rozvlněnou, hutnou, bílou hlavou. Chmelový a sladový charakter se může lišit, avšak většina má ovocné tóny a jsou poměrně chmelené, ale tato chuť a vůně je obecně velmi jemná a vyvážená.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 7,0 - 12,0%

Belgian Blond Ale

Typicky lehce pitelný Ale s nízkou, ale příjemnou chmelovou hořkostí. Pivo má lehké až střední tělo s mírnou sladovou vůní, které má kořeněný a občas i ovocný charakter. V tomto pivním stylu je občas přidáván i cukr. Pivo je středně nasládlé a zdaleka ne tak hořké jako Tripel nebo Golden Strong Ale. Obyčejně je křištálově čisté. Chuť vyniká nízkou, ale příjemnou chmelovou hořkostí. Celkový dojem tohoto stylu se vyznačuje rovnováhou mezi nasládlostí, kořením a lehkou až střední ovocnou chutí.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 6,0 - 8,0%

Flanders Red Ale (Amber)

Flanders Red Ale je běžně označován jako "červené" pivo ze západních Flander. Belgická červená piva mají typicky lehké tělo, mající červenohnědý odstín. Jsou známá pro svou paletu odlišných chutí. Střídá se zde ostrá, ovocná a kyselá chuť, která je vytvořena pomocí speciálních kmenů kvasnic. Jsou to velmi komplexní piva, vyráběna podle staré tradice dlouhodobého zrání v dubových sudech mísením mladých a starých piv.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 4,0 - 8,0%

Flemish Brown Ale (Oud Bruin)

Oud Bruin je pivo, jehož původ najdeme většinou ve Flandrech. Je typické svým lehkým až středním tělem a načervenale-hnědým zbarvením. Má velice rozmanitou chuť, která by se dala charakterizovat nepatrným nádechem octu či jemné kyselosti, kořenitostí a zároveň svou jemností a nasládlou chutí.

Ovocné estery jsou zjevné bez chmelové příchuti a vůně. Je typické nízkou až střední hořkostí. Přijatelné je i velmi malé množství diacetylu. Chuť a vůně praženého sladu zde není příliš výrazná.

Do celkového charakteru se příjemně prolínají znaky dřeva, zejména pak toho dubového. Podobně jako je to i u piv Lambic, tak stejně se Oud Bruin mísí starý s novým.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 4,0 - 8,0%

Belgian Bruin Ale

Belgický Dark Ale nabízí obrovskou škálu chutí. Barvy hrají jantarovými, světle hnědými až tmavě granátové odstíny, které souzní s hutnou, dlouho trvající hlavou. Vůně vychází z použitých kvasnic, koření a sladů a má květinový až dokonce mírně opojný charakter. Chutě jsou od suché, jemně kořeněné, až po nasládlé s akcentem na použitý slad. Většina z nich má pouze nízkou úroveň hořkosti.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 4,0 - 7,0%

Belgian Dark Strong Ale (Barley Wine)

Na rozdíl od Belgian Bruin Ale, je jeho silnější verze samozřejmě s vyšším obsahem alkoholu a výraznějšího charakteru. Alkohol se občas velice dobře skryje a někdy naopak v tomto stylu ukazuje už na první doušek svojí sílu. Pivo je hlavně pro lidi, co hledají komplexnost a delikátnost v jednom. Chmelový a sladový charakter se může lišit, avšak většina má ovocné tóny a mohou být jemně tmavé sladové chuti. Fenoly jsou zde od minimálního až po vysoké množství.

Celkově vzato většina z nich je kořeněných a vysoce alkoholických.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 7,0 - 12,0%

Dubbel

Belgický Dubbel je bohaté sladové pivo s typickým rysem kořeněné chuti se středním množstvím alkoholu. Nemá tak vysoké ovocné aroma jako je typické u Belgian Strong Dark Ale, ale ovocná chuť a aroma zde mohou být přítomny. Nacházíme zde mírnou chmelovou hořkost s přetrvávající chmelovou chutí. Rysem je karamelová příchuť použitím praženého sladu nebo tmavého cukru. Výsledkem je pivo se středním až těžkým tělem a výrazným sycením.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 7 - 9,0%

Tripel

Jméno "Tripel" vychází z části varného procesu, ve kterém pivovarníci používají až trojnásobné množství sladu než standardní Trapistické pivo "Simple". Tradičně, Tripely jsou o odstín nebo dva tmavší než je průměrný Pils, jejich zabarvení je jasně žluté až do zlatova. Pěna je bohatá, hustá a krémová. Co se týká v pivu obsažených složek koření, kvasnic a ovocných tónů jsou chuťě a vůně vyvážené, se sladším dozníváním. Sladkost vychází jak ze sladu, tak i z vyššího procenta alkoholu. Piva mají lehký nádech hořkosti, přičemž bývají poměrně silná s dotekem chutí sladu a chmele. Lehčí tělo piva je dáno použitím belgického kandovaného cukru (až do 25% sacharózy), což nejen tělo zlehčuje, ale také přidává jeho komplexnost. Občas se také přidává malé množství koření.

Tripel je proslulý svou sílou, která je mistrně skryta. Jeho vlastnosti a charakter vás dokáži velice lehce oklamat, proto je pivo lepší pomalu vychutnávat.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 8,0 až 12,0%

Quadrupel

Styl, který je inspirovaný belgickými trapistickými sládky se vyznačuje ve srovnání s Dubbel a Tripel svou sílou a odvážnou chutí. Typický je tmavý odstín, který se pohybuje mezi tmavě červenou, hnědou až granátovou barvou. Pivo má plné tělo s bohatou sladovou chutí. Fenoly jsou většinou na střední úrovni. Quadrupel charakterizuje jeho sladší chuť s nízkou hořkostí a dobře ukrytým množstvím alkoholu.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 9,0 - 13,0%

Lambic – Unblended

„zralý“ Lambic - spontánně fermentované, nesmíchané pivo, které pochází z údolí řeky Senne v Belgii, jehož křehkost přináší velké množství použité pšenice. Chuť se vyznačuje specifickou trpkostí z divokých kvasnic a bakterií, fermentujících v otevřených kádích umístěných většinou v nejvyšším podkroví pivovaru. Následně tak vznikne lehké pivo s jemnou chmelovou příchutí a hořkostí. Podobnou hořkou příchuť můžeme nalézt v silném jablečném moštu nebo bílém víně. Aby se Lambic stal jemnějším, nechává se vyzrát. Dozrávání probíhá již v sudech.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 3,0 - 6,0%

Lambic – Fruit

V případě ovocného Lambicu se do něj po započetí spontánního kvašení přidávají tradičně celé plody. Kriek (třešně), Frambroise (maliny), Peach (broskev) a Cassis (černý rybíz) je běžné ovoce, které vytváří jemný až velice intenzivní ovocný charakter. Po přidání ovoce, se pivo nechá znovu zrát. Znaky sladu a chmele jsou obecně nízké, aby dovolily ovoci vyniknout. Obsah alkoholu nebývá příliš vysoký, tudíž je pivo velice osvěžující.

Některé pivovary používají místo celého ovoce ovocné sirupy s cukrem a vyrábějí velmi netradiční sladké verze tohoto stylu.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 3,0 - 8,0%

Gueuze

Vzniká mísením mladých i starých belgických Lambiců, které jsou následně 2-3 roky ponechány v lahvích, aby se staly suššími, ovocnějšími a výraznějšími. Gueuze nemá chmelový charakter a některý z nich je filtrovaný a sycený. Pro někoho může být Gueuze až příliž kyselý.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 4,0 - 6,0%

Faro

Lambic, který se přídavkem cukru stává lehčí, nasládlý a chutnější. Běžně je Faro okořeněné pepřem, pomerančovou kůrou a koriandrem.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 4,0 - 6,0%

Saison

Saison je Ale, které se tradičně vařilo v zimě na farmách a bylo konzumováno až v průběhu letních měsíců sezóními pracovníky na polích – odtud název piva Saison. Není to tak dávno, kdy hrozilo, že tento styl zanikne, Dnes po příchodu pivní revoluce je však velmi oblíbené, zejména v USA, a pije se především pro osvěžení v horkém létě

Saison je velmi komplexní pivo, které se často vyznačuje ovocnou vůní a chutí. Je to velmi světlé kořeněné pale ale s vysokým stupněm sycení, Najdeme zde tóny kvasnic s jemnou až střední trpkostí. Má tendenci být polosuché a mnohý z nich pouze s jemným nádechem sladkosti.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 5,0 - 8,0%

Bière de Garde

Biere de Garde je pivo zbarvené od zlaté, přes hluboce měděnou až po světle hnědou barvu. Vyznačuje se mírným až středním tělem. Tento styl charakterizuje rovněž sladová vůně, jemná nasládlost, která je rovněž způsobena použitým sladem a střední chmelová hořkost. Ušlechtilá chmelová chuť a vůně, stejně jako ovocné estery, jsou nízké až střední intenzity. Evidentní je zde chuť alkoholu, přičemž zemitá, částečně zatuchlá sklepní vůně a chuť je v pořádku. Diacetyl, který je přirozený vedlejší produkt kvašení, by v pivu neměl být příliš patrný.

Průměrná alkoholu (ABV) Rozsah: 6,0 - 8,0%

Bière de Champagne / Bière Brut

Bière de Champagne je jeden z nejnovějších a nejzajímavějších stylů piva, který má velký potenciál v rámci pivovarnictví, jako pivo nejlepší kvality. Primárně se vaří v Belgii. Nechává se projít zdlouhavým zráním v lahvích. To probíhá ve francouzské oblasti Champagne, kde se pivo podrobí stejným procesům jako „šampaňské“ víno tzv. „remuage a dégorgement“, což je "méthode de champenoise" postup odstraňování kvasnic z láhve. Většinou má pivo jemnou chuť, s vysokým obsahem alkoholu a vysokým sycením. Někdy bývá i kořeněné. Barevná škála se pohybuje od velmi světlé až po tmavé odstíny.

Prezentováno v láhvích o obsahu 750ml ve stylu champagne.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 10,0 - 14,0%

Wit

Belgické pšeničné ale, které je velmi světlé. Na výrobu se používá drcená pšenice a občas oves. Wit je nefiltrovaný, díky čemuž má zakalený vzhled. Je vždy kořeněný, většinou koriandrem, pomerančovou kůrou a dalšími druhy koření a bylin. Křehkost pochází z pšenice a je způsobena sycením. Je to jeden ze způsobů, který se mnohým pivovarům v USA zdál sympatický, a proto zůstali věrni tomuto způsobu výroby. Někdy podávaný s citronem, ale pokud si opravdu chcete užít neposkvrněné jemnosti tohoto stylu, budete žádat „pšenici“ bez něj. Často označované jako "bílé pivo" (witbieren) kvůli zakalení kvasnicemi.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 4,0 - 7,0%

Fruit Beer

Obecně se jedná o ochucené pivo, do kterého některé pivovary přidávají skutečné ovoce, i když ve formě extraktu, sirupu nebo jiné zpracované chuti, čímž se získá efekt určitého ovoce. Díky tomu se obvykle jedná o Ale s ne příliš typickým charakterem. Jako základ pro tato piva slouží obyčejně buď wit, nebo oud bruin, který je trpčí a připomíná ovocné lambiky. Sladová chuť je obvykle skrytá a nízká chmelová hořkost umožňuje ovoci pivo ovládnout.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 2,5 - 5%

Smoked Beer

Nesmí být zaměňováno s tradiční Rauchbier. Smoked Beer může být velice robustní silné pivo, které používá „rašelinový, uzený“ slad, nesoucí zakouřenou chuť, jež nadmíru ovlivní toto pivo. „Rašelinové, uzené“ slady jsou používány i u mnoha jiných stylů, jako Scotch Ales, ale mírnějším způsobem, přestože mnozí američtí sládci ho používají ve větším množství, typicky u druhu Porter. Chuť a vůně rašelinového kouře má tendenci být mnohem silnější a výraznější, takže sládci používají velmi malé množství.

Průměrná alkoholu (ABV) Rozsah: 4,5 - 7,0%

Herbed / Spiced Beer

bylinné / kořeněné pivo - tento styl zahrnuje pivo, které se vyznačuje speciálně bylinkami nebo má silně kořeněný charakter. Je to mix běžného kořeněného, podzimního dýňového a vánočního piva, které obsahují muškátový oříšek a skořici a dále zázvorového a vřesového piva. Při výrobě tohoto stylu někteří sládci přidávají takové ingredience, jakými jsou například feferonky, konopí, ženšen nebo smrkové jehličí. Mějte mysl otevřenou a nechte se pozvat sládky za hranice běžných druhů piv.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 4,0 - 8,0%

Ležák / Lager beer

Ležáky jsou vyrobeny pomocí kvasnic spodního kvašení, které pracují nejlépe při nižších teplotách, tedy přibližně mezi 2 ° až 12 ° Celsia. Fermentace probíhá pomaleji a tedy zpravidla i delší dobu než u piv Ale. Ležáky se zpravidla v konečné fázi výroby filtrují a pasterují pro lepší stabilitu piva. I proto kvasinky pro tento způsob kvašení nejsou ve finálním produktu dominantní, naopak zakalení či sedlina je chápána jako vada piva. Důraz se klade především na chmel a případně sladové chuti.

Průměrný obsah alkoholu (abv) rozsah: 4,0 - 6,0%

ALE

Ale [vysl. ejl] vzniká pomocí svrchního kvašení, které probíhá při tzv. pokojových teplotách, tedy přibližně mezi 15 ° až 24 ° Celsia. Kvasinky svrchního kvašení fermentují rychleji a produkují v pivu významnější množství alkoholu a vedlejších kvasných produktů, jako jsou estery či fenoly. Ty pak dávají pivu typický ovocný či kořeněný nádech. Kvasinky zde hrají v chuti zásadní roli a proto jsou piva druhu Ale chuťově výraznější a rozmanitější než je tomu u spodně kvašených ležáků. Naprostá většina Belgických pivních stylů patří mezi svrchně kvašené Ale. Přesto, že je často nazýváme pivními speciály, jsou to převážně původní piva, která se vařila i v našich končinách před příchodem a masivním rozmachem ležáku.

Klášterní

Klášterní Ale jsou piva, která se dříve opravdu vařila v klášterech. Dnes se vaří v licenci pod jmény původních klášterů většinou již v komerčních pivovarech, avšak striktně dle původních originálních receptur jednotlivých klášterů.

Přestože existuje široká škála různých chutí a barev, můžeme říci, že jsou všechna střední až plná a přitom jsou velice snadno pitelná. Mají překvapivě podmanivou chuť a široké možnosti kombinací s jídlem.

Trapistické

Trapistická piva jsou unikátní skupinou klášterních piv, která jsou stále vařena trapistickými mnichy přímo v klášterech, nebo přidružených pivovarech. Označení „trappist“, které charakterizuje prémiové produkty vysoké kvality vyráběných dle přísných kritérií řádu, je dokonce i právně chráněné.

Byly to vlastně mniši, kteří byli hybnou silou rozvoje moderních pivovarských technik a vysokými standardy kvality, které mnoho Belgických sládků považuje za velmi důležitou. Trapističtí mniši, původem z Francie, vyznačující se především svými zkušenostmi a znalostmi o produkci vína, začali vařit místní nápoje a poskytovali práci v chudších oblastech. Z dvanácti trapistických klášterů na světě, které mají dovoleno vařit certifikované trapistické pivo je jeden v Holandsku (La Trappe) a šest v Belgii (Achel, Westmalle, Westvleteren, Orval, Rochefort a Chimay). Tato svrchně kvašená, plná piva široké škály chutí, vůní a barev, mohou dokonce konkurovat těm nejlepším vínům. Proto skvěle chutnají jak s trapistickými sýry tak případně s tmavou, belgickou čokoládou.